Menu

علت تمرکز نکردن چیست + بهترین روش برای پیشگیری و درمان

چرا روی کارهای خود تمرکز نداریم , علت عدم تمرکز چیست, راه درمان و اصلاح, چگونه روی کار خود تمرکز کنیم, آموزش بالا بردن قدرت تمرکز و توجه روی کار خاصی

روشهایی برای تمرکز بیشتر روی کارتان

کارهای ناتمام را تمام کنید

صبح که چشمهایتان را باز میکنید، یادتان میآید که ده ها کار انجام نشده پیش رو دارید و تعداد زیاد کارهای ناتمام، آنقدر گیج و آشفته تان میکند که حتی از برداشتن اولین قدم هم میترسید. برای شمایی که نمی توانید نیم ساعت مداوم روی صندلی کارتان بنشینید یا اینکه در ساعات انجام کارتان، آنقدر تمرکز ندارید که از پرش فکرتان به این سو و آن سو جلوگیری کنید، برداشتن چند هندوانه در یک روز آسان نیست. اما ما با کمک راه حل هایی که در ادامه معرفی میکنیم، این کار دشوار را برایتان ممکن میسازیم.

تمرکز بر روی کارها
علت تمرکز نکردن چیست + بهترین روش برای پیشگیری و درمان

اولویت را مشخص کنید

سرشلوغی یکی از دلایل اصلی نداشتن تمرکز است و اشتباه اغلب آدمهایی که از کمبود تمرکز شکایت میکنند، اولویت بندی نکردن کارهای متعددی است که در برنامه شان فهرست کرده اند. اگر همین حالا قلم و کاغذ را بردارید و کارهایتان را به ترتیب اهمیت یا زمانی که باید انجام شوند روی کاغذ بنویسید، فکرتان سروسامان میگیرد و تمرکز کردن برایتان آسانتر میشود. با نوشتن این لیست و زمانبندی کردن انجام کارها، میفهمید که در یک ساعت مشخص جز انجام یک کار خاص نباید دغدغه دیگری داشته باشید و میتوانید به جای فکر کردن به ده ها کار روی هم تلنبارشده، با خیال راحت یکی را تمام کنید.

با رسانه ها قهر کنید

وسایل ارتباط جمعی و رسانه ها، گاهی آفت تمرکز هستند. وقتی تلویزیون اخبار پخش میکند و دوستتان در شبکه اجتماعی حالتان را میپرسد و عکسی که در صفحه شخصیتان گذاشته اید لایک میگیرد، بعید است بتوانید با خیال راحت روی کارتان تمرکز کنید. برای خلاص شدن از پرش افکار، به خودتان قول بدهید که در ساعت مشخص شده برای انجام دادن کارها، اینترنت گوشیتان را قطع کنید، تلویزیون را خاموش کنید و حتی صدای تلفن همراهی که ممکن است زنگ بخورد یا پیامک دریافت کند را هم ببندید. اگر چند روز به این شیوه کار کنید، اضطراب جدایی از تکنولوژیتان درمان میشود و دیگر وقتی چند ساعت از رسانه ها و وسایل ارتباطی دور میمانید، مضطرب و آشفته نمی شوید. میتوانید در زمانهایی که در برنامه روزانه تان برای استراحت مشخص کرده اید، این پیامها را بخوانید و از اخبار مهم روز هم باخبر شوید.

با منظمها همنشین شوید

همراه شدن با آدمهای منظم میتواند نظم پذیری شما را چند برابر کند. اگر با آدمهایی همنشین شوید که کارهایشان را درست و از روی برنامه انجام میدهند، رسیدگی کردن به کارها برایتان آسانتر میشود. دوست بی برنامهای که برای پر کردن وقت خالی اش هرصبح یک ساعت با شما تلفنی صحبت میکند، اجازه محقق شدن برنامه ریزی هایتان را به شما نمی دهد. یا دوستان بی برنامه ای که فردا نباید زود سرکارشان حاضر شوند، با تا نیمه شب در خانه شما ماندن، نمیگذارند روز بعد در زمان مقرر و با ذهنی آماده کارهایتان را شروع کنید.

تمرکز بر روی کارها
علت تمرکز نکردن چیست + بهترین روش برای پیشگیری و درمان

سالم زندگی کنید

برای اینکه مغزتان تمام توانایی اش را به کار بگیرد و شما را از بی برنامگی نجات دهد، باید شیوه زندگی سالمی را در پیش بگیرید. خوردن غذای سالم و انتخاب رژیم غذایی متعادل میتواند شما را به این هدف نزدیکتر کند. اگر منظم ورزش کنید، سراغ سیگار نروید، به اندازه کافی بخوابید و خلاصه زندگی سالمی را در پیش بگیرید، اکسیژن بیشتری در خونتان جریان مییابد و حافظه، توانایی حل مسئله و به طور کلی قدرت مغزتان در حل بحرانهای تازه بیشتر میشود. اگر سالم زندگی کنید جسمتان هم کمتر بیمار میشود و به خاطر دردی که هرروز در گوشهای از بدنتان خود را نشان میدهد، آزرده نمی شوید. محققان میگویند کسانی که سالم زندگی میکنند کمتر به افسردگی و دیگر بیماری های روانی دچار میشوند و به همین دلیل معتقدیم که اگر شما خوب زندگی کنید، توانتان برای انجام دادن کارهای متعدد در یک روز بیشتر میشود. یادتان نرود که خواب کافی، یکی از کلیدهای باز شدن قفل ذهن است و میتواند از شما در برابر بیماری های مختلف جسمی و روانی هم محافظت کند.

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز: 0.00 (0 رای)
با کلیک روی دکمه + این مطلب را در گوگل محبوب کنید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد
مطلب فوق را با یک کلیک در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک گذارید
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به پایگاه اینترنتی سفیدک میباشد
گرافیست: میلاد علیپور