Menu

روش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک + توصیه مهم

چگونه از دستگاه های ورزشی پارک استفاده کنیم , آموزش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک , توصیه های مهم و کاربردی

احتياط در استفاده از وسايل ورزشي پارك ها

با توجه به گسترش روزافزون زندگی ماشینی شهروندان، نیاز به انجام فعالیت های ورزشی در حد متعارف بر اساس سن، جنس و شرايط فیزيکی افراد الزامی است.

استفاده صحیح از دستگاه ورزشی پارک
روش استفاده صحیح از وسایل ورزشی پارک + توصیه مهم

يک راه افزايش تحرک و فعالیت ورزشی، استفاده از محیط پارک ها و فضای سبز، خصوصا وسايل کمک ورزشی موجود در آنها است که با توجه به نصب آنها در فضای باز و سبز پارک و امکان استفاده گروهی از آنها، استفاده از اينگونه وسايل را با استقبال شهروندان روبه رو ساخته است. ولی معمولا اين سوال مطرح می شود که آيا اين وسايل از استانداردهای لازم برخوردار هستند يا استفاده از آنها احیانا باعث ايجاد آسیب می شود؟ پاسخ دادن به اين سوال با توجه به تعدد اين وسايل منوط به اين است كه هر وسیله جداگانه مورد ارزيابی قرار گیرد. ولی در مجموع، اين وسايل در مقايسه با وسايل مشابه در مکان های تخصصی ورزشی از کاستی هايی برخوردار هستند. مثلا در اينگونه وسايل تغییر مقاومت يا کم و زياد کردن اندازه بر اساس قامت و جثه افراد امکان پذير نیست و بنابراين افراد با قامت و جثه های متفاوت مجبور به استفاده از يک وسیله می شوند که اين خود می تواند آسیب هايی را به دنبال داشته باشد. مثلا افراد قدبلند برای گرفتن قسمتی از دستگاه شايد نیاز به خم شدن از کمر داشته باشند و افراد کوتاه قد برای انجام اين مقصود مجبور به اعمال فشار به شانه و اندام های فوقانی می شوند. براي همین توصیه می شود تمام افرادی که قصد استفاده از اين وسايل را دارند، با افراد آگاه مشورت كنند. البته مراجعه به پلاک های نصب شده روی دستگاه ها نیز کمک کننده است ولی کافی نیست. به افراد بیمار خصوصا بیماران قلبی و ريوی، مبتلايان به افزايش فشار خون و ديابت و مبتلايان به دردهای عضلانی – اسکلتی و مفاصل و نیز افراد مسن توصیه می شود قبل از اقدام به هرگونه ورزش با پزشک خود مشورت نموده و مورد ارزيابی قرار گیرند. موارد زير جهت استفاده ايمن تر از اين وسايل توصیه می شوند:

 1 قبل از استفاده از اين وسايل با حرکات نرمشی  ساده مانند پیاده روی تند خود را گرم كنید.

 2 ابتدا از وسايلی که سبب ايجاد کشش در عضلات می شوند استفاده كنید(دست کم سه حرکت کششی هر کدام به مدت 30 ثانیه).

 3 بعد از انجام کشش مناسب، از وسايل قدرتی که سبب اعمال مقاومت و فشار به عضلات می شوند استفاده كنید. میزان اعمال فشار به عضلات بنا به سن و جنس و آمادگی جسمانی متفاوت است.

  4 استراحت کوتاه مابین تمرين  با هر دستگاه توصیه می شود.

 5 بعد از اتمام کار با دستگاه ها، با نرمش و کشش خود را سرد كنید. در پايان بايد يادآور شد که میزان و شدت ورزش در افراد مختلف متفاوت است براي همین تعیین میزان و شدت حرکات ورزشی بر عهده مربی يا پزشک آشنا به اصول ورزش است.

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز: 0.00 (0 رای)
با کلیک روی دکمه + این مطلب را در گوگل محبوب کنید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد
مطلب فوق را با یک کلیک در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک گذارید
تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به پایگاه اینترنتی سفیدک میباشد
گرافیست: میلاد علیپور